Category: Култура

 • Маскенбал 2018

  Маскенбал 2018

     Во петок, на 30ти март, во организација на Општина Неготино и воспитно-образовните установи од градот ќе се одржи традиционалниот градски маскенбал, во чии рамки ќе биде организирано маскенбалско дефиле и забвна програма на бината на градскиот плоштад со музичко-забавни изведби на децата и учениците од двете основни и средното училиште “Св.Кирил и Методиј”.Во рамките […]

 • Наредната недела две театарски комедии во Неготино

  Наредната недела две театарски комедии во Неготино

      По повод одбележувањето на Светскиот ден на театарот, со финансиска поддршка на општина Неготино, во Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” љубителите на театарот од нашиот град следната недела ќе имаат можност да проследат две одлични театрски комедии во изведба на театрите од Кавадарци и Куманово.Најпрво во понеделник (26 март) на сцената во Центарот за […]

 • The project “Common European Memory of the Past”

  Applicable to the Strand 2 – Measure 2.1 “Town-Twinning”

 • Две театарски претстави во рамките на прославата на Светскиот ден на театарот во организација на Општина Неготино

  Две театарски претстави во рамките на прославата на Светскиот ден на театарот во организација на Општина Неготино

     Во рамките на програмата за култура, а по повод Светскиот ден на театарот 27 март, оваа година општина Неготино во соработка со Центарот за култура “Aцо Ѓорчев” по четврти пат ја организира прославата на овој ден, кој се слави ширум светот со изведби на голем број театарски прослави и перформанси. Во нашиот град ќе […]

 • Во Локалната библиотека „ Страшо Пинџур “ изложба на капитални книжевни дела

  Во Локалната библиотека „ Страшо Пинџур “ изложба на капитални книжевни дела

     Во рамките на реализацијата на традиционалната манифестација Топол културен бран 2014, за неготинската и пошироката јавност во Локалната библиотека „ Страшо Пинџур “ – Неготино во деновите од 27-ми до 31-ви август ќе бидат изложени капитални дела од колекцијата „Sвезди на светската книжевност“. Како што информираше директорката Катарина Данаилова, станува збор за колекција која […]

 • Ликовна изложба на академскиот сликар Драган Хаџи Николов – Аџи

    Во рамките на втората фаза од манифестацијата “Топол културен бран 2014” организирана и финансирана  од Општина Неготино и Министерството за култура, во петок 22 август во 20 часот во изложбениот простор на Музејот на град Неготино ќе биде отворена изложбата “Етно приказни” на акдемскиот сликар Драган Хаџи Николов – Аџи од Гевгелија. Ќе бидат […]

 • ТОПОЛ КУЛТУРЕН БРАН 2014

  ТОПОЛ КУЛТУРЕН БРАН 2014

  Во рамките на седмото издание на манифестацијата “Топол културен бран”, во организација на Општина Неготино и Министерството за култура, на 31 јули (четврток) со почеток од 20.00 часот во салата на Центарот за култура “Ацо Ѓорчев” ќе биде прикажана урнебесната театарска комедија “Жена ми се вика Борис” во изведба на аматерскиот театар од Демир Капија. […]

 • Тони Лазов победник на градското првенство во шах

  Тони Лазов победник на градското првенство во шах

     Сите седум кола од третото по ред веќе традиционално  градско првенство во шах што го организираа општина Неготино и  ШК Неготино донесоа интересни и неизвесни мечеви, а со освоени 6,5 поени првото место го освои младиот Тони Лазов кому градоначалникот Ванчо Апостолов му ја врачи првата награда во вредност од 5.000 денари. Второто место […]

 • Три театарски претстави во рамките на Фестивалот на аматерскиот театер во организација на Општина Неготино

  Три театарски претстави во рамките на Фестивалот на аматерскиот театер во организација на Општина Неготино

     Во рамките на програмата за култура, а по повод Денот на театарот 27 март, оваа година општина Неготино во соработка со Центарот за култура “Aцо Ѓорчев” по трет пат го организира ревијалниот Фестивал на аматерски театар “Неготино 2014”. Во рамките на истиот ќе бидат изведени три театарски претстави, во изведба на аматерските театри од […]

 • ИГОР ПАНЕВ ПОБЕДНИК НА ТУРНИРОТ ВО ТАБЛА ,, НЕГОТИНО -2013 ,,

  ИГОР ПАНЕВ ПОБЕДНИК НА ТУРНИРОТ ВО ТАБЛА ,, НЕГОТИНО -2013 ,,

     Во организација на локалната самоуправа по петти пат се одржа традиционалниот турнир во табла ,, Неготино -2013 ,, на кој се натпреваруваа 64 учесници меѓу кои за прв пат имаше учесници и од други општини. Во период од три дена колку што траеше турнирот беа одиграни многу интересни мечеви преку кои по систем на […]